Zpět na články

Výhody a nevýhody práce při studiu práv

Skloubit práci a studium se vyplatí, na druhé straně vždycky je třeba počítat i s nevýhodami. Karolína studuje práva a už od prvního ročníku pracuje. Co to obnáší, popisuje v řádcích níže.

Vždycky, když se rozhoduji o důležitých věcech, dělám si jako Rory Gilmore pros and cons list a poměřuji, jestli pozitivní věci převáží nad těmi negativními. To samé jsem udělala i v prváku, když jsem přemýšlela o první práci. Benefity tehdy převážily nevýhody, proto jsem do toho šla. Tohle mi to dalo a vzalo.

Klady a zápory práce při studiu

Jednou z nesporných výhod práce v oboru je získání zkušeností, a tedy i náskoku. Vyzkoušet si právo v praxi je něco, co mi ve škole chybělo. Neuměla jsem si třeba pod pojmem „valná hromada“ představit nic kromě toho, že tam chodí lidi na chlebíčky a hlasují o záležitostech společnosti.

Výhod spojených se získáním zkušeností je ale víc. Díky práci jsem se naučila právnicky přemýšlet, jít rovnou k věci a využít teorii ve chvílích, kdy ji potřebuji. Zkrátka a dobře, člověk se naučí být právníkem. Každá mince má ale dvě strany – pokud se dostaneš do práce, kde děláš víc než pochůzky, tak pracuješ hlavou celý den. Jinými slovy, nevypneš a pořád něco řešíš. Proto je fajn mít super kolegy, se kterými si můžeš postěžovat u kafíčka a dobít tak baterky. V KPMG Legal máme třeba terasu, kam v létě chodíme na oběd nebo po práci na drink.

Naopak velkou nevýhodou práce při studiu je méně času. Když sedíte v kanceláři, logicky nemáte tolik prostoru, abyste si odpočinuli od školy, případně se připravovali na semináře nebo byli s kamarády. Nic se nemá přehánět, proto doporučuji si najít zaměstnavatele, který je rozumný a dává dostatečné volno na zkoušky.

Nechci tě ale odradit. Proto bych ráda zmínila, že další věc, kterou si z práce odneseš, jsou kontakty na lidi v oboru. Jako studentka jsem potkala skvělé seniornějších právníky a právničky, od kterých jsem se toho spoustu naučila. I když už spolu nepracujeme, stále se rádi potkáme a pokecáme.

Kdy začít s prací?

Myslím si, že na tuto otázku neexistuje správná odpověď. Já jsem se do praxe vrhla v letním semestru v prváku. Díky tomu, že jsem začala pracovat v opravdu malé advokátní kanceláři s jedním advokátem, dostala jsem se brzy k zajímavým právním věcem. Zpětně si ale říkám, že by možná bylo lepší začít pracovat až po tom, co bych získala teoretický základ z hlavních školních předmětů.

Je ale tolik různých právních oblastí a profesí…

Doporučuji udělat si vlastní rešerši na náplň práce a právní obory, ve kterých potenciálně budeš pracovat. Já jsem třeba časem zjistila, že mě zajímá spíše obchodní právo a soudní spory, a proto jsem práci párkrát měnila a přesunula se do střední české advokátky, a potom i do velké mezinárodní advokátky. Zkušenosti jsem nasbírala i ve veřejné správě, abych věděla, jak to tam vypadá. Nakonec jsem ale zakotvila v KPMG Legal. U nás děláme hodně obchodní právo, pracovní právo nebo třeba daňové spory. Už jsem ale řešila i trestní odpovědnost právnických osob. Líbí se mi, že je u nás práce různorodá a neustále si tak rozšiřuji obzory.

Negativní zkušenost = taky zkušenost

A pokud ti práce nesedla, svět se nezboří. Je důležité zjistit, co člověk od práce nechce. Moje rada je nepřestávat hledat (skoro) perfect match a nebát se práci změnit. Úplně perfektní to není nikde, ale každý si může najít takové místo, co mu vyhovuje, kam chodí rád a zapadne do kolektivu. Nakonec je to vždycky o lidech.

Tip na závěr

Jestli nad prací přemýšlíš a váháš, jestli začít, napiš si pros and cons list. Uvidíš všechny myšlenky pohromadě černé na bílém. A pokud chceš získat zkušenosti už při studiu třeba v KPMG Legal, tady najdeš volné pozice. 

 

Picture1

Volné pozice